Kas ir uztura bagātinātāji un kāpēc tie jālieto?

Pievienoja Aug 28, 2015

Organisma optimālai funkcionēšanai, veselībai un labai pašsajūtai ir nepieciešamas dažādas vielas un vitamīni. Perfektā gadījumā viss nepieciešamais tiek uzņemts ar veselīga un sabalansēta uztura palīdzību. Diemžēl ne vienmēr tas ir iespējams, tāpēc tiek lietoti uztura bagātinātāji, kas nodrošina cilvēka organismu ar tieši tām vielām, kuras dažādu iemeslu dēļ nav iespējams uzņemt ar ēdienu.

Uztura bagātinātāji ir pārtikas produkti, kas domāti, lai papildinātu savu uzturu. Iemesli, kāpēc tas ir nepieciešams, ir dažādi. Viens no tiem ir sezonalitāte – augļi un dārzeņi ir viena no svarīgākajām pārtikas grupām, kas cilvēkam ikdienā ir jāuzņem lielā daudzumā un daudzveidībā. Taču Latvijas klimatiskie apstākļi neļauj visu cauru gadu ražot šos pārtikas produktus pietiekamā daudzumā. Eksportētie augļi un dārzeņi bieži vien ir pilni ar dažādām ķīmiskām vielām, kas veselībai par labu noteikti nenāk. Līdz ar to šādos gadījumos iespējams lietot uztura bagātinātājus, kas periodiski var aizstāt kādus ikdienas lietošanā nepieciešamos produktus. Tomēr ļoti svarīgi ir atcerēties, ka uztura bagātinātāji nevar aizstāt kādu pārtikas grupu vai pārtikas produktus ilgstoši! Uztura bagātinātāju lietošanu ietekmē arī katra cilvēka dzīvesveids, stress; tāpat tos mēdz lietot arī, kad kāda no orgānu sistēmām ir pakļauta lielākai slodzei nekā tas ir normālā gadījumā.

Uztura bagātinātāji nav zāles, tāpēc to lietošanai nav tik stingri ierobežojumi. Tomēr ir svarīgi pirms šādu pārtikas produktu lietošanas pirms tam konsultēties ar savu ārstu vai vismaz farmaceitu, kas var dot padomus. Nav nepieciešams lietot uztura bagātinātājus tikai lietošanas pēc – pirmkārt, pārmērīga konkrētu vielu uzņemšana organismā dažos gadījumos var būt kaitīga, var izraisīt alerģiju, otrkārt, kāpēc ir jātērē nauda par uztura bagātinātājiem, ja caur ēdienu jau tiek uzņemts nepieciešamais uzturvielu daudzums? Uztura bagātinātāji ir jālieto atbilstoši savam dzīves veidam un veselības stāvoklim. Piemēram, ja cilvēkam ir ikdienā ļoti daudz jāstrādā ar datoru, tad ieteicams lietot uztura bagātinātājus, kas paredzēti acīm. Lielākoties to sastāvā ir melleņu ekstrakts, kas nozīmē to, ka, ja cilvēks gribētu palīdzēt savām acīm, ēdot mellenes, tad tās būtu jāēd kilogramiem. Protams, ja labi grib, tad tas ir iespējams, taču mellenes ir pieejamas sezonāli, līdz ar to ziemas laikā uztura bagātinātāji tāpat būtu jālieto. Ir arī šāda veida pārtikas produkti, kas domāti atmiņas uzlabošanai, kauliem un locītavām, sirds un asinsvadu veselības uzlabošanai u.c. Taču, kā jau tika iepriekš minēts, noteikti ir jākonsultējas ar speciālistu, lai izvēlētos atbilstīgu uztura bagātinātāju.